12 Mayıs 2018 Cumartesi

Blog Muhasebesi Mimi


Artık blog ailemizin eskileri arasına giren anne blogcusu sevgili Blogcu Sultan çok güzel bir mim hazırladı ve beni de mimledi. Birçok arkadaşımız da bu mimi yaptılar. Yapanlar da başka arkadaşlarımızı mimledi ve böylece biz de arkadaşlarımızın blog açma hikayelerini ve blog deneyimlerini öğreniyoruz. Kendisi de her zamanki gibi içten ve sevimli yanıtlar vermiş. Sonra da daha yeni arkadaşlarımızdan pastacı Sibella da mimledi ve o da şirin yanıtlar verdi.

Bu güzelim mimi eski yeni tüm arkadaşlarımız yapsın. Hepimizin blog macerasını öğrenelim. Tek tek mimlemiyorum herkesi. İsteyen ve zaman bulanlar yapsın da hem öğrenelim hem eğlenelim. Yani dileyen herkes kendini mimli kabul edebilir. Ayrıca, bu mimi yapan herkes yapınca gidip Blogcu Sultan'a haber versin, çünkü o herkesin cevaplarını okumak istiyor. Ben de tabikide.


Blog alemine nasıl girdin?

Pucca sayesinde açtım blogumu. Bloglardan haberim yoktu. Pucca'nın ilk kitabını kitapçıda görüp aldım ve keyifle okudum. Onu tanımıyordum, ilk kez görmüştüm ve onun blogu olduğunu kitabından öğrendim. Blogunu buldum ve yaklaşık bir hafta okudum yazılarını, bir de onun kızkardeşinin blogunu okudum. Pek sevdim blog denen şeyi. Hemen açtım ve yazmaya başladım. Pucca ve kardeşinin bloglarına da bir daha bakmadım ama Pucca'nın kitaplarını okudum, ilk üç tanesini filan.

Ve blogumu ve blog arkadaşlarımı çok seviyorum. Herhalde en çok blog okuyan kişiyimdir. En çok da yorum yapan. Eski yeni herkesi okurum. Tek okuru olduğum çok sayıda blog oldu hep. Yine en çok mimlenen de oldum hep. Bloguma her akşam girerim, ne olursa olsun. Yaklaşık birbuçuk saat dururum. Yazarım, okurum, yorum yaparım. Bir defterim var notlar alırım. Hafızam da iyi olduğundan hiç kimseyi de unutmam. Okumak yazmak dışında bir de birbirine yakın olan insanları biraraya getiririm. Blogundan uzak duranları geri döndürürüm.

Hangi blog sana ilham oldu?

İşte sadece Pucca ve kardeşi ilham oldular. Başlangıç için. Ondan önce hiç blog okumamıştım. Açtıktan sonra da sadece kendi blog çevremizi okudum hep. Çevremiz dışında hiç blog okumadım. Hep bizim blog ailemize sadık kalmışımdır. Face, twit, instada da sadece burdaki arkadaşlarımı izlerim. Kozmetik, moda, gezi, mutfak, anne, elişi bloglarını çok severim. Öğrenci bloglarına bayılırım. Kişisel hayatını anlatanları çok severim. Kitap, sanat, sinema, müzik, kültür bloglarını zaten severim. Blog yazarken okuduğum bloglar ilham olmaz, sadece mutluluk için okurum. Yazarken genelde gündelik yaşamdan ilham alırım. Yolda kafede metroda vapurdaki izlenimlerim öykü, deneme filan olur işte. Ayrıca da zaten kitaplar filmler diziler müziklerle ilgili olduğum için yazarım her şeyi. 

Blog yazdığın ilk yazınla son yazın arasında fark var mı?

Bir fark yok. Yani yazma açısından bir fark yok. Ancak, konuları hep değiştiririm. Kurgu karakterli öyküler, tiyatro, resim yazarım bir dönem sonra denemelere, sanat yazılarına geçerim, filmleri kitapların türlerini de değiştiririm. Hiç tekrara düşmedim henüz. Hep yenilik yaparım içeriklerde. Konular hep değişir. 

Yakın çevrendeki insanlar blogunu biliyor mu?

Bilmezler. Aile, akrabalar, iş okul mahalle arkadaşları filan hiç kimse bilmez. Kendi kendime yazarım. Ama zaten çevremden de hiç ilham almam. Yani, tanıdığım insanları hiç yazmam, öyküler, denemeler, hiç tanımadığım insanların hayatlarıdır, yani, yollarda rastladığım insanlara bir hayat kurarım kendi kendime, hayallerimle. Hayatım hayallerden oluşuyor işte, yazılarım da. Hayal kurmak hobim, yazmak da öyle zaten.

Blog yazmak yaşantına ne kattı? Ya da çıkardı?

İlginç soru bu. Blog, hayatımda en sevdiğim konulardan biri. Kitap, yemek, gezi, etkinlik, gündem, her şeyi bloglardan öğrenirim. Tüm sosyal haberleri, aktiviteleri bloglardan öğrenirim. Bu renk getiriyor tabikide. En sevdiğim insanlar hayatta, bloglarda. Blog çevremizi çok iyi buluyorum, iyi insanlar, kültürlü, ince insanlar hep. Blog yazanlar iyi oluyorlar. Kore dizilerini, en iyi tatlı tariflerini, filmleri, nereye gitmeli gibi hep bloglardan öğrenirim. Belki de evcimen ve içedönük olduğum için de blog çok uygun düşüyor. Blogla yaşamak denilebilir buna. Yalnızlık seven bir insan olarak işte diyorum blog arkadaşların sayesinde kendini yalnız hissettiğin bir an bile yok. Bir de her gece yazdığım için blog yaşantımda hiç kesinti de olmadı. Herkesi okuyabilip çok tatlı etkileşimlerde bulunabiliyorum. Bunun yanında, birçok değişik konuda blog arkadaşlarıma yardım ettiğim de oluyor. Blogum çok interaktif. Mutluluk verici işte.

Şu anda bu mim yayını ile birlikte kaç yazı ve kaç sayfa görüntülenmen var?

Blogumda yılda yaklaşık dörtyüz dörtyüzelli yazı yazıyorum. Çok birikince yazılar bazen eski yılların yazılarını siliyorum, şişmesin dolmasın diye blog. Şöyle böyle en azından üçbin yazı oldu. Yüzbinlerce yorum oldu, gerçekten de öyle. Görüntülenme ise bir milyonu geçti. Aslında arada eski yazıları temizlemesem iki üç milyon olurdu ama çok yüklü blogdan hoşlanmıyorum. Şimdiye dek binlerce blog okudum, eskilere de giderim sık sık. Sürekli yenilenen yazılar ve ilgi alanları ile hep en yeni olmayı seviyorum, içerik olarak, blogumun dizaynına ise ilgi göstermem. Birkaç yıl önce, artık birkaç yıllık blog olmama rağmen, en yeni blog seçilmişti blogum bloglar arası seçmelerde. Daima en yeni olmayı seviyorum işte. Bu arada blogumda hiç taslak yoktur ve hiç olmaz. Hep blog başına oturunca yazarım. O gün ve o anda. Hiç planlamam ve yazı tutmam. Yazar ve yayınlarım işte.

Hangi blogun muhasebesini öğrenmek istiyorsun?

Herkesin yazmasını istiyorum.

42 yorum:

 1. Heyecanla okudum, ilginçsin Deep belki de çevrenden birileri seni bilmeyerek takip ediyor belki hatta benim çevremden birisin hahah :) Pucca’yı duyunca çok şaşırdım ben de bütün kitaplarını okudum hep takip ederim ama o bana ilham olmamıştı aslında neden olmadı acaba ? Senin mimini okumak keyif verdi. Sana dair şeyler öğrenmiş olduk. Sevgiler☺️

  YanıtlaSil
 2. Zevkle okudum. Görüşmek üzere deyip kaçıyorum. Malum seriler beni bekler. :)

  YanıtlaSil
 3. Cevaplar süper, tam Deeptone tanımı. (Benim tanıdığım kadarıyla) Sadece etrafında kimsenin blog yazdığını bilmemesine şaşırdım. Oysa ki çok aktif olarak blog hayatındasın. Dün gece seni ben de mimledim. ��

  YanıtlaSil
 4. İyi ki blog yazdın ve iyi ki ben de sana rastladım. Seni tanımak çok güzel Deep, mutluyum bunun için.
  Yeniler ve eskiler arasında köprüsüne sen.. Ve ben unutsam bloğumu, sen unutmadın hiç.. İşte Blog demek, sen demeksin benim için 🎈

  YanıtlaSil
 5. bende hiiç gece yazamam.blog benim sabah güne günaydın dediğim ilk yer.bende mimlenmişim yazıcam şimdi.

  YanıtlaSil
 6. Yalniz olmayi sevmek yazmaya bir avantaj bence de. Etrafinda cok insan olunca veya cok sosyal yasayinca zor oluyor 😊

  YanıtlaSil
 7. Ben de blogculardan çok şeyler öğrendim on senedir. Kendi yazılarımı çok paylaşmadım ama, yorumlarla bayağı beyin fırtınaları yapılmıştır geçmişte. :)

  YanıtlaSil
 8. :))) tam senlik cevaplar yaa :) yazarım işte..
  yaz ama hep yaz bırakmadan yaz :) o değil de o yayın sayın ne öyle maşAllah ben gariban daha 30 yayın oldu :D ben herhalde senelrce yazsam da o kadar olmaz :)) birde siliyorsun silmesen ne olucak :)))

  YanıtlaSil
 9. 😊 yazılarını mutlulukla okudum yazıların daim olsun insAllah iyi ki blog dünyasına girmişsin

  YanıtlaSil
 10. Ne güzel yazmışsın deepcim:)) herkesi okuman ve düzenli yorum yapman,bloglar arası köprü olman ne muhteşem bişey:)
  Blog yazanlar gerçekten iyi insanlar ve ben de kendimi,tıpkı senin gibi bu ortamda hiç yalnız hissetmiyorum evimdeymiş gibi:))

  YanıtlaSil
 11. Geldim ve bir maşallah deyip gidiyorum.:)

  YanıtlaSil
 12. Bazen gerçekten bu blogdaki gibi biri misin diye düşünüyorum, yoksa kurgulanmış bir kişiliği mi oynuyorsun diye kendi kendime sorguluyorum. Ama neyse ne, seninle burada karşılaştığım için gerçekten mutluyum. Koleksiyonumun en değerli parçalarındansın sen :) Neşeli sevgilerle neşeli insan :)

  YanıtlaSil
 13. Pucca danetkilenmiş olman çok eğlenceli geldi. İlk ben de kitaplarından bir tanesini okuduğumda aslında hiç okunma beklentisi olmadan yazmaya başladığını anlamıştım. Çok sürükleyici cevaplar olmuş deep iyi ki bizimlesin :))

  YanıtlaSil
 14. Çok güzel bir mim. Demek Pucca sayesinde başladın bloga :))

  YanıtlaSil
 15. Cok tatli ve verici bir blogcusun sen,hayranim bu kadar insana yetisebilmene.Ben bloguma Londra'ya geri dondugumde basladim.En yakin arkadasim portakal agaci diye bir blog var,sahane tarifleri var demisti o zamana kadar blog nedir bilmiyordum bile.O ZAMANlar mutfaga cok merakliydim,surekli yeni tarif deniyordum kafe acacagim bir gun diye.Cilekuyu daha cok yemek bloguydu o zamanlar.Tanidigim insnalar bana cok iyi geldi hep ki o zamanlar cokca yorum alirdim,icim hoplardi.Hatta portakal agaci link verdiginde kendimi bir onore olmus hissettim ki anlatamam:)Eskisi kadar vakit ayiramiyorum bloguma,simdilerde daha cok gunlukten ibaret zaten ama az da yazsam iyi ki bu alemdeyim diyorum.Renkli,icten,bol fotografli bloglari cok seviyorum.Yillardir okudugum bloglar var,hani cocuklari gozumun onunde buyudurler sanki.Dedigin gibi blog yazan insanlari gercekten cok ozel buluyorum,ruhlarinda ayri bir zariflik var sanki ve cok sey ogreniyorum nice insandan.Ne diyeyim iyi ki blogosferdeyiz.Sevgiyle kucaklarim Deep'cim.

  YanıtlaSil
 16. Resmen özlemişim !!!! Deep Deep DEEEEEP ...

  YanıtlaSil
 17. Harika bir mim olmuş. Senin cevaplarını da okumak pek eğlenceliydi...
  Hiç tanımadığın insanların hayatlarını, deneyimlerini, paylaşımlarını, en önemlisi duygularını okumak ne kadar güzel değil mi? Ben de blog okuyunca çok mutlu oluyorum. Eskiden beri de blog okumak istemiştim ama blog dünyasının içine girmeyince okuyamadım... Her şeyden bunalıp, sıkıldığında kaçmak için veya yazarak içini dökmek için harika bir yol bu...
  Senin her gün girip okuman da çok değerli ve bu da senin verdiğin değeri gösteriyor aslında. :)

  YanıtlaSil
 18. Hiç bir zaman, hiç bir yazını silme bence. Onlar tarihe nottur. Bırak şişsin blog. Birde niye bu gizem? Seni göremeyecek ve ismini öğrenemeyecek miyiz? 😉

  YanıtlaSil
 19. Sorular ve cevaplar güzel. Güzel bir etkinlik. Geçen başka bir blogda da gördüm. İlginç cevaplar oluyor. Ben de mi yapsam acaba :-)

  YanıtlaSil
 20. Bilgisayar başına oturdun mu bloga yazı yazma şevkinden ben de biraz istiyorum :D Desene Pucca sayesinde şirin ve kalbi güzel bir arkadaşım oldu :)

  YanıtlaSil
 21. Özellikle İzmir'de iki küçük çocukla evden dışarı çıkamazken yalnızlığım bloglar sayesinde geçmişti. Son yıllarda yeni arkadaşlarımın hepsi bloglardan. Gerçekten de hepsi harika insanlar :)

  YanıtlaSil
 22. Kesinlikle en çok yorum yapan sensin deep ^^ herkesin bloğunu nasıl yetişip de okuyorsun şaşıyorum sana, maşallah maşallah şimdi nazar değdirmeyim de sana :D

  YanıtlaSil
 23. Yola çıkmaya hazır halde olmak;yolculuğun şenlikleri,zorluklarıyla yüzleşme becerilerini de çantaya koyma,anlamına geliyor. Her daim;renkler,sesler ve kozmos gibi çoğalmaya meyilli insan;insanlık...Yaşlılarımız;ninelerimiz;şafaktan önce kalkmayı huy edinmişlerdi. Önceliği,tazeliği ele almak;ele geçirmek;tıpkı,görgünün,bilginin,deneyselliğin tadına varmak ve ele geçirip dokunmak,mülkiyet tutkularını yerle bir edip,ağırlıksızlığa,arınmışlığa yaklaşmak gibi bir şey...

  YanıtlaSil
 24. Çok anlamlı bir mim olmuş, keyif ve merakla okudum... Hep var olun ;))

  YanıtlaSil
 25. süper yamzışsın yine Deepcim:)

  YanıtlaSil
 26. Bu yeni mim'i de ilk sen de okumuş oldum :)

  YanıtlaSil
 27. Deep mimime cevap verdiğin için çok teşekkür ederim. Biliyorum sende eskilerdensin. Ama halen kimsin? İn misin cin misin? tam bilmiyorum. Hatta senin bu cevapları okuyunca acaba sorunun birisi şuBanki fotoğrafını göster şeklinde olsa? ONU TANIR MIYIZ? DİYE DÜŞÜNDÜM. ;)

  YanıtlaSil
 28. Yılda 450 yazı...Harikasın Deep...

  YanıtlaSil
 29. sen bence yorum ödülü almalısın ^_^

  YanıtlaSil
 30. Ve bence dee kimseyi unutmuyorsun ve kimsede seni unutmuyor ;) Senede bir uğradığım blog aleminde ilk uğradığım durak sensin hep :) Çok özlemişim ben buraları gerçekten...

  YanıtlaSil
 31. biliyorum cevpalarını ama yine de okuyorum :D

  YanıtlaSil
 32. Yazın güzel olmuş canım. Her zaman ki gibi döktürmüşsün. Beni kimse mimlemediği için bu mimi yazmayı düşünmedim açıkçası. Bloggerlardan birisi mimleyince ayrı zevki oluyor :) :)

  YanıtlaSil
 33. Canımmm zevkle okudum :))

  YanıtlaSil
 34. Ah Deep Istanbula gelsem benle bi çay içer misin?..

  YanıtlaSil
 35. Mimlerini merakla okuyorum:)

  YanıtlaSil
 36. teşekkür ederim sevgili arkadaşlarıım. mim yazmak keyifli oluyoooo :)

  YanıtlaSil
 37. Ne güzel insansın vesselam!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. melissa akpınar.

   öyle mi diyosaaaan :)

   Sil
 38. Bir aralar her gün mimleniyorduk ya hatirliyormusun? Bloglarindan gidenleri geri döndürecegim demissin :) Beni de döndürmen gerekiyor galiba. Bu mimi yapacagim ilk firsatta. Hele haftaya bir evlenip Amsterdami gezi geleyim de ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahu kader.

   ay tamam amsterdam sonrası yazarsıııın :)

   Sil
 39. Deep Tone istedi herkes yazsın. :)

  YanıtlaSil